top of page

Kombi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Poyraz Teknik Servis olarak kombi arızalarınız , kombi bakımı, kombi çeşitleri ve kombi montajı gibi konularda karşılatığınız sorunların soru-cevap şeklinde özetini paylaşmak istiyoruz.

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

 • Kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik, baca fanlı (yarı hermetik) olmak üzere üçe ayrılırlar. Ateşleme sistemine göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayrıca son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi ürün grubu olarak ön plana çıkmaktadır.

Kombide yaz /kış konumu ne demektir?

 • Kış konumunda kombi hem kalorifer tesisatını ısıtır hem de şofben görevi görür. Yaz konumunda ise sadece şofben görevi görmektedir.

Kombinin su basıncı hangi seviyede tutulmalıdır?

 • Kombi kalorifer tesisatı çalışma basıncı en az 1 bar olmalıdır.İdeal değeri 1.5 bar basınçtır.

Merkezi sistemden kombi sistemine dönüş yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim?

 • Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce cihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.

Kombimi kısa süre için kapatıp tekrar açarsam daha fazla mı yakıt harcar?

 • Evet. Örneğin; evin içerisinde 22 derecelik belli bir konfor ortamına ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 22 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekir. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha iyi olacaktır.

Kombi cihazının ortalama garanti süresi kaç yıldır?

 • Kombilerde Garanti süresi minimum 2 yıldır. Bazı kombilerde 3 yıldır.

Kombi gün boyu açık kalmalı mı eve gelince mi Yakılmalı?

 • Evinizde sürekli olarak bir kimse bulunuyorsa, kombinizi tüm gün açık tutmak yakıt kullanımı açısından size fayda sağlayacaktır.Doğalgaz faturalarında düşüş göreceksiniz.

 • Gün boyu evde kimse kalmıyorsa veya geç saatlerde eve geliniyorsa , tavsiyemiz programlanabilir dijital bir kombi kullanarak eve gelmeden bir saat önceye ayarlamanızdır.Böylece kombi yakıt kullanımını en aza indirmiş olursunuz.

Kombi Doğalgaz harcamamı düşürmek için neler yapabilirim?

 • Kombi seçimi yaparken yoğuşmalı kombi seçmeniz yakıt tasarrufu konusunda önemli bir etkendir.

 • Isı yalıtımı olmayan konutlarda yakıt kullanımının yaklaşık %50 kadar fazla olduğu görülmüştür.Yalıtıma bir defalık bütçe ayırararak kendinizi uzun vadede faturalar konusunda rahatlatabilirsiniz.

 • Doğalgaz sisteminizin yıllık bakımını yaptırmak, tesisat ömrünüzü uzatmakla birlikte yakıt tasarrufu konusunda da size yardımcı olacaktır.

Kombi Güvenliğimi sağlamak adına neler yapabilrim?

 • Gaz dedektör cihazları kullanarak kombinizden kaynaklanan olası bir gaz kaçağı veya cihaz bacasından yanma sonucu oluşan karbonmonoksit zehirlenmesi durumunda sizi uyaracak bir alarm görevi görecektir.Bir tehlike anında cihazın enerjisini keserek tehlikeyi bertaraf etmektedirler.Tüm markalar ile uyumlu çalışmaktadırlar.

 • Selenoid kontrollü gaz vanaları doğal gaz sisteminde oluşabilecek gaz kaçaklarında veya gaz basıncında oluşabilecek değişimlerde otomatik olarak devreye girer ve cihazınızın yakıtını keser. Selenoid kontrollü gaz vanaları tüm marka cihazlar ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Selenoid kontrollü gaz vanaları doğal gazın oluşturabileceği riskleri ortadan kaldırarak emniyet ve güvenlik sağlar.

Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?

 • Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler.

 • Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekânına monte edilebilirler. Ortamdaki havayı tüketmezler ve baca çekiş problemi olmaması nedeniyle ortamdaki havayı kirletmezler

Kombi ile beraber oda termostadı kullanmalı mıyım?

 • Evet kullanmalısınız. Oda termostadları evin ısısını daha hassas ayarladıkları için özellikle kombili sistemlerde tavsiye edilmekte ve ekonomi sağlamaktadır.

Çift eşanjörlü kombimi yoksa tek eşanjörlü kombimi tercih etmeliyim?

 • Tek eşanjörlü (birleşik eşanjör) kombilerde üç yollu vana gibi ilave ekipmanlar gerekmediği için arıza oranları düşmektedir. Eşanjör direkt alevle ısıtıldığı için verim yükselmektedir. Ayrıca tek eşanjörlü kombilerde pompa sıcak su alınması esnasında durduğundan pompa ömrü uzamaktadır.

Please reload

bottom of page